Що заважає піти, коли не влаштовують робота або відносини?

Іноді ми розуміємо, що настав час рухатися далі, але боїмося щось міняти і опиняємося в глухому куті. Письменник Пег Стрип розмірковує, звідки береться страх змін.

«Кожен раз, коли я опиняюся в безвиході і розумію, що нічого не зміниться, в голові відразу спливають можливі причини, по яким мені не варто від нього йти. Моїх подруг це виводить з себе, тому що я тільки кажу, як я нещасна, але в той же час мені не вистачає сміливості піти. Я заміжня 8 років, останні 3 роки шлюб перетворився в суцільну муку. У чому ж справа?»

Ця розмова мене зацікавив. Я задумалася, чому людям важко піти, навіть коли вони зовсім нещасні. У підсумку я написала книгу на цю тему. Причина не тільки в тому, що в нашій культурі вважається важливим терпіти, продовжувати боротися і не здаватися. Люди біологічно запрограмовані не йти раніше часу.

Справа в установках, що залишилися в спадщину від предків. Вижити в складі племені було набагато легше, тому стародавні люди, боячись непоправних помилок, не наважувалися на самостійне життя.

Неусвідомлені механізми мислення продовжують працювати і впливати на рішення, які ми приймаємо. Саме вони заводять нас у глухий кут. Як з нього вибратися? Першим справу необхідно розібратися, які підсвідомі процеси паралізують здатність до дії.

Ми боїмося втратити свої «вкладення»

Наукова назва цього явища – помилка безповоротних витрат. Розум боїться втратити час, сили, гроші, які ми вже витратили. Така позиція здається зваженої, розумною і відповідальною – хіба не повинен доросла людина серйозно ставитися до своїх вкладень?

Насправді це не так. Все, що ви витратили, вже пішло, і тому ви «вкладення» не повернете. Ця помилка мислення не дає вам зрушити з місця – «Я вже витратив(а) на цей шлюб десять років життя, якщо я зараз піду, все це час пропаде даремно!» – і не дає вам задуматися про те, чого ми зможемо досягти через рік, два або п’ять, якщо все-таки наважимося піти.


Ми обманюємо себе, бачачи тенденції до поліпшення там, де їх немає

За це можна «подякувати» дві особливості мозку – тенденцію розглядати «майже виграш» як справжній виграш і схильність переривчастого підкріпленню. Ці властивості – результат еволюції.

«Майже виграш», як показують дослідження, сприяє розвитку залежно від казино та азартних ігор. Якщо на ігровому автоматі випало 3 однакових символу з 4, це ніяк не підвищує ймовірність того, що в наступний раз однаковими виявляться всі 4, але мозок впевнений, що ще трохи і джек-пот буде наш. Мозок реагує на «майже виграш» точно так само, як на справжній виграш.

Додатково до цього мозок чутливий до так званого переривчастого підкріпленню. В одному з експериментів американський психолог Беррес Скіннер посадив трьох голодних щурів в клітини з важелями. У першій клітці кожне натискання на важіль давало щура їжу. Як тільки пацюк це зрозуміла, вона зайнялася іншими справами і забула про важіль, поки не зголоднів.

Якщо дії дають результат лише іноді, це пробуджує особливу завзятість і надає невиправданий оптимізм

У другій клітці натискання на важіль нічого не давало, і коли пацюк це засвоїла, відразу забула про важелі. А ось у третій клітці щур, натискаючи на важіль, іноді отримувала їжу, а іноді – ні. Це називається переривчастим підкріпленням. В результаті тварина буквально збожеволіли, натискаючи на важіль.

Переривчасте підкріплення так само діє і на людський мозок. Якщо дії дають результат лише іноді, це пробуджує особливу завзятість і надає невиправданий оптимізм. Досить імовірно, що мозок візьме окремий випадок, перебільшить його значимість і переконає нас, що це – частина загальної тенденції.

Наприклад, чоловік один раз вчинив так, як ви просили, і тут же сумніви розвіюються і мозок буквально кричить: «Усе буде добре! Він виправився». Потім партнер береться за старе, і ми знову думаємо, що щасливої сім’ї не буде, потім ні з того ні з сього раптом стає люблячим і турботливим, і ми знову думаємо: «Так! Все вийде! Любов перемагає все!»

Ми боїмося втратити старе більше, ніж хочемо отримати нове

Ми так влаштовані. Психолог Даніел Канеман отримав Нобелівську премію по економіці, довівши, що люди приймають ризиковані рішення, керуючись в першу чергу прагненням уникнути втрат. Може, ви вважаєте себе відчайдушним шибайголовою, але наукові дані говорять про інше.

Оцінюючи можливу вигоду, ми готові майже на все, щоб уникнути гарантованих втрат. Установка «не втратити те, що маєш» превалює, оскільки глибоко всередині всі ми дуже консервативні. І навіть коли ми глибоко нещасні, напевно, є щось, що ми дуже не хочемо втратити, особливо якщо не уявляємо, що нас чекає в майбутньому.

І що ж у підсумку? Думаючи про те, що можемо втратити, ми немов надягаємо собі на ноги кайдани з 50-кілограмовими гирями. Іноді ми самі стаємо перешкодою, яку треба подолати, щоб щось змінити в житті.

Про автора

Пег Стріп (Peg Streep), автор книг про психологію, особистому і духовному розвитку.

Источник

Related posts

Leave a Comment