Як психологи виявляють симулянтів

Злочинці часто намагаються симулювати психічне захворювання, щоб пом’якшити покарання. Журналіст Томас Макміллан розповідає, як психологи визначають, хто прикидається божевільним.

25 квітня 1979 року в Нью-Йорку пропав шестирічний Ітан Патц. Ця подія поклала початок руху з пошуку зниклих дітей в США і сприяло зміні американського законодавства. День, коли хлопчик зник безвісти, у США оголосили Національним днем зниклих дітей. Справа Патца розслідували 38 років. Вирок винесли тільки 18 квітня 2017 року. Винним визнали 56-річного Педро Ернандеса.

3 місяці я регулярно писав про хід судового розгляду. Мою увагу привернули деякі з питань, які я почув у залі суду. Наприклад: «чи Буває вам важко встановлювати зв’язок з іншими планетами?» або «чи Бувають у вас дивні відчуття в тілі? Вони виникають тільки по вівторках?». А як щодо: «Вам коли-небудь здавалося, що вас хтось переслідує? В такі моменти підвищувався апетит?»

Таке не часто почуєш в ході судових засідань. Зазвичай запитують: «Де ви перебували в ніч…», щоб з’ясувати, чи були у підозрюваного мотиви і можливість вчинити злочин.

Мислення психічно хворих набагато більш впорядковано, ніж багато хто думає

Але в даному випадку підсудний нібито страждав психічним захворюванням і судові психологи, яких викликали в якості експертів, розповіли, як питання допомагають визначити, чи справді він хворий або симулює.

Існує цілий розділ психології, присвячений викриття симулянтів. Мислення психічно хворих набагато більш впорядковано, ніж багато хто думає, і більшість з нас абсолютно не уявляє, що вони насправді переживають.

У справі про вбивство Ітана Патца проблема викриття можливої симуляції постала особливо гостро. Ернандеса заарештували в 2012 році, він заявив поліції, що заманив Ітана в підвал магазинчика в Сохо (район Манхеттена), задушив його і позбавився від тіла, яке так і не знайшли.

Адвокати доводили, що їх підзахисний себе обмовив. Свідки захисту заявляли, що показник IQ Ернандеса нижче норми, що він страждає психічним розладом, через який не здатний відрізнити реальність від фантазії. Сторона звинувачення поставила ці факти під сумнів, підозрюючи, що підсудний симулював психічне розлад, намагаючись піти від покарання.

Іноді судові психологи розуміють, що підсудний дійсно хворий

Битви на стику психології і юриспруденції часто відбуваються в рамках гучних судових процесів, у яких обвинувачені позначаються несамовитими. Джеймс Холмс, який вчинив масовий розстріл в кінотеатрі в Колорадо в 2012 році, перед судом пройшов психіатричну експертизу, яка повинна була встановити, чи дійсно він страждає на шизофренію.

«Син Сема» – серійний вбивця Девід Берковіц кілька разів обстежувався, в результаті встановили, що він досить осудний, щоб постати перед судом, хоча сам Берковіц заявляв, що здійснювати вбивства йому наказувала собака.

Іноді судові психологи розуміють, що підсудний дійсно хворий. Наприклад, в минулому грудні в Ітаці (штат Нью-Йорк) чоловік вбив водія із служби доставки UPS, при цьому він вважав, що насправді вбив Дональда Трампа.

Родичі вбитого заявили, що обвинувачений намагається симулювати божевілля, однак двоє обстежили його психологів прийшли до висновку, що він хворий і не може постати перед судом.

Дивні питання, які я почув у залі суду, – частина Структурованого опитування за наявними скарг (SIRS). Це один з найбільш часто використовуваних тестів, що дозволяють виявити симуляцію або перебільшення симптомів психічних розладів. Його творець Річард Роджерс розповів, як психологи і психіатри використовують різноманітні тести і техніки опитувань для виявлення симулянтів.

Людина недосвідчена може подумати, що симулювати психічне розлад легко – достатньо поводитися ірраціонально і придумати «божевільні» симптоми. Насправді симптоми психічних захворювань проявляються не випадковим чином, у них є певна закономірність, яка відома фахівцям.

«Симулянти зазвичай не знають, які симптоми часто зустрічаються разом, а які практично ніколи не поєднуються один з одним», – пояснює Роджерс. На цьому заснована одна з стратегій виявлення шахраїв.

Насправді вкрай малоймовірно, що у параноїка підвищиться апетит під час загострення. Тому, якщо обстежуваний заявляє про такому поєднанні симптомів, це дає привід запідозрити щось недобре.

По-справжньому хворі люди не розмовляють з іншими планетами

Питання тесту побудовані так, щоб визначити симулянтів, які не розуміють, як проявляються справжні психічні захворювання. Приміром, якщо людина відповідає «так» на запитання, чи доводилося йому встановлювати зв’язок з іншими планетами, це дає привід запідозрити його в обмані, бо дійсно хворих людей майже ніколи не виникають маячні ідеї такого роду, говорить судово-медичний експерт і психіатр Талі Уолтерс. За її словами, маячні ідеї зазвичай як-то пов’язані з реальним життям пацієнта.

Так, під час Холодної війни психічно хворі люди в США нерідко були впевнені, що комуністи плетуть змови проти них. Їй довелося обстежити психічно нездорового чоловіка, який незабаром після терактів 11 вересня застрелив поліцейського, при цьому сам він був упевнений, що бере участь у війні в Афганістані. «Всі ці ідеї як-то пов’язані з реальністю, хоча і були повністю вигаданими», – говорить вона.

У більшості випадків, якщо пацієнт постійно скаржиться на нові і більш дивні симптоми, це привід запідозрити його в симуляції. «Якщо ви вважаєте, що варто придумати собі якомога більше максимально незвичайних симптомів, у вас навряд чи вийде обдурити лікарів», – говорить Роджерс.

Щоб обман виглядав переконливо, симулянту потрібно розуміти механізм психічних розладів. «Він повинен правильно визначити, наскільки симптоми, на які він скаржиться, впливають на поведінку, і наскільки він «усвідомлює», що вони ненормальні», – говорить Роджерс.

Оскільки для цього потрібні акторські здібності, одна з найбільш ефективних стратегій викриття симулянтів – просто поспостерігати за ними довше, кілька днів або тижнів. «Ніколи не бачила людини, який міг симулювати хворобу 24 години на добу протягом 20 днів, це дуже важко», – говорить Уолтерс.

Якщо хтось заявляє, що чує голоси, наказують йому вбивати людей, але при цьому ви спостерігаєте, як він нормально спілкується з оточуючими, сміється і жартує і у нього немає проблем зі сном, дуже ймовірно, що перед вами симулянт.

Ми нічого не знаємо про тих обманщиках, яких нам не вдалося викрити

Експерт обов’язково ознайомиться з історією хвороби підозрюваного та поспілкується з його родичами, щоб з’ясувати, проявлялися симптоми захворювання до злочину. Симулянту, у якого раптом несподівано «з’являться» симптоми хвороби відразу після арешту, навряд чи хтось повірить.

І все ж Роджерс робить одну обмовку: «Ми нічого не знаємо про тих обманщиках, яких нам не вдалося викрити». Остаточну і найважливішу оцінку стану підсудного присяжні виносять, причому найчастіше їм доводиться керуватися протилежними оцінками експертів, запрошених сторонами захисту та обвинувачення.

18 квітня 2017 року Ернандеса визнали винним і засудили до довічного ув’язнення без права на дострокове звільнення протягом 25 років.

Про автора

Томас Макміллан (Thomas Mcmillan), журналіст з Нью-Йорка, його статті публікуються у виданнях New York Magazine, Wall Street Journal та інших.

Источник

Related posts

Leave a Comment