Загальний аналіз калу та його показники

Загальний аналіз калу або копрограма – це лабораторне дослідження, яке призначається для оцінки різних характеристик калу та діагностики деяких захворювань травної системи та інших органів. Крім цього, копрограма допомагає оцінити ефективність проведення терапії патологій органів ШКТ, виявити ознаки наявності новоутворення або генетичні патології, встановити продукти харчування, які організм не сприймає тощо.

Детальніше про особливості загального аналізу калу (копрограму), основні показники та розшифровку результатів можна почитати тут https://nikolab.com.ua/uk/prices/1091-2/.

Показання до проведення аналізу

Призначити обстеження можуть різні спеціалісти: сімейний лікар, гастроентеролог, інфекціоніст, алерголог, фахівці інших спеціалізацій. Приводом для аналізу калу можуть стати:

  1. Підозра на патології травної системи. Дослідження необхідне для виявлення причин тривалої діареї, наявності домішок крові в калових масах, нудоти, блювання, підвищеного газоутворення, втрати апетиту, болісних відчуттів у животі, надмірного здуття.
  2. Необхідність контролю вже діагностованих захворювань органів ШКТ та оцінка якості призначеного лікування.
  3. Скринінг злоякісних пухлин товстого кишківника шляхом перевірки калу на приховану кров.
  4. Підозра на наявність гельмінтів та інші паразитарні захворювання. Під час аналізу в калових масах можна знайти яйця гельмінтів або самих паразитів.
  5. Діагностика кишкових інфекцій. Проводячи аналіз, можна виявити збудника (вірус або бактерію). Це може знадобитися для правильного вибору препарату.

Розшифровка показників

Всі показники ділять на макро-, мікроскопічні та хімічні. До макроскопічних відносяться консистенція, форма, колір калових мас та наявність в них будь-яких домішок. Консистенція зразка може бути:

  • рідка – вказує на дуже активну перистальтику кишківника, розвиток коліту або протозойну інвазію;
  • дуже туга – може вказувати на надмірне всмоктування рідини, закрепи та зневоднення;
  • пінна – характерна для неправильної роботи підшлункової залози або порушення секреції шлунка;
  • кашицеподібна – вказує на диспепсію, коліт або порушення роботи товстого кишківника.

Форма може бути:

  • горохоподібна – свідчить про геморой, набряк слизової оболонки кишківника, тріщини чи виразки в анусі;
  • у вигляді тонкої стрічки – свідчить про стеноз тонкого кишківника або новоутворення в ньому.

Колір калових мас може бути:

  • чорний – при вживанні деяких продуктів, препаратів вісмута або заліза або кровотечі;
  • червоний – при кровотечі в товстому кишківнику;
  • світло-коричневий – при патологіях печінки;
  • світло-жовтий – при порушенні роботи підшлункової залози або надмірному споживання молочних продуктів;
  • темно-коричневий – при надлишку м’яса в раціоні або підвищеній секреції товстого кишківника;
  • зелений – при черевному тифі.

Гнилісний запах вказує на формування сірководню в кишківнику або розвиток виразкового коліту, туберкульозу чи руйнування тканин, кислий говорить про посилення процесів бродіння. Смердючий кал буває при порушенні роботи підшлункової залози або недостатньому рівні жовчі, що потрапляє до кишківника.

Під час хімічного дослідження калу визначають його кислотність, наявність в ньому пігментів, білків та ферментів. Мікроскопічні дослідження допомагають виявити неперетравлені шматочки їжі, клітини слизової оболонки, елементи крові та часточки паразитів, якщо вони є в кишківнику. В калових масах не повинно бути неперетравлених м’язових волокон, крохмалю, жиру, клітинних елементів, збудників захворювань.

Загальний аналіз калу можна зробити в лабораторіях Ніколаб https://nikolab.com.ua/uk/diagnostic-laboratory-nikolab/. Кваліфікований персонал та використання передових технологій для проведення лабораторних досліджень гарантує отримання максимально точних результатів.

Related posts