Симптоми раку шкіри та методи його діагностики
Содержание
Страшне слово «рак» знайоме навіть людям, далеким від медицини. Прийнято вважати, що цей термін — синонім швидкої невідворотної смерті, адже на слуху в усіх трагічні історії з життя знаменитостей або знайомих, яким поставили такий діагноз. Різні злоякісні новоутворення шкіри були діагностовані у Г’ю Джекмана (Люди Ікс, Росомаха), Хлої Кардаш’ян (американська телевізійна персона, учасниця реаліті-шоу «Сімейство Кардаш’ян»), від наслідків розвитку пухлини шкіри загинув Боб Марлі (ямайський музикант, гітарист). Однак, рак шкіри можна перемогти, якщо виявити його на ранній стадії та звернутися по кваліфіковану медичну допомогу. Тому поговоримо про одне з найпоширеніших онкологічних захворювань — злоякісні новоутворення шкіри, що посідають друге місце за поширеністю серед усіх злоякісних новоутворень у жінок (після раку молочної залози) та третє — у чоловіків (після раку легенів і раку передміхурової залози).
Ситуація в Україні залишається тривожною: найчастіше пацієнти просто ігнорують перші симптоми раку шкіри і звертаються в лікарню із запущеною стадією пухлини, коли гарантії одужання бути не може. Так, за 4-ої стадії меланоми — найзлоякіснішого новоутворення шкіри, навіть за умови правильного лікування, лише половина з 10-ти пацієнтів живе довше 5-ти років. Але ж на відміну від раку внутрішніх органів, злоякісні пухлини шкіри завжди на виду.
Причини раку шкіри
Поява будь-якого злоякісного новоутворення — наслідок збою в роботі організму: у нормі імунна система знищує дефектні клітини до того, як вони починають безконтрольно ділитися. Якщо ж з якихось причин захисні механізми не спрацьовують, пухлина збільшується в розмірах і стає невразливою для власної захисної системи. У випадку з раком шкіри найнебезпечнішими факторами зовнішнього середовища, що підвищують ймовірність розвитку пухлини, є ультрафіолетове та іонізуюче опромінення, а також вплив агресивних хімічних речовин.
Експерти зазначають, що злоякісні новоутворення шкіри, зокрема меланома, нерідко провокуються відвідуванням солярію: мода на бронзову засмагу призвела до значного збільшення частоти появи злоякісних новоутворень (у США саме з цієї причини щороку виявляють понад 170 тисяч хворих).
Симптоми та ознаки раку шкіри
Будь-який різновид злоякісних пухлин спочатку проявляється локально — у місці ураження, а потім, за відсутності лікування, позначається на самопочутті хворого загалом. У випадку з раком шкіри співвідношення між місцевими і загальними симптомами — на користь місцевих: до пізніх стадій захворювання оточуючі можуть не підозрювати, що людина хвора. Місцеві симптоми раку шкіри помітні неозброєним оком: це може бути ранка, що не гоїться впродовж кількох тижнів або місяців, пляма, що поступово збільшується в розмірах, або родимка, яка змінила форму чи колір. Залежно від виду пухлини ріст новоутворення буває повільним або швидким, але в будь-якому разі зміна шкірних покривів прогресує. В ураженій ділянці часто спостерігається свербіж, біль, кровотеча або лущення, подібні скарги мають насторожити не тільки хворого, але і його рідних — відкладати візит до лікаря в таких випадках категорично не рекомендується.
Види, стадії та прогноз
Злоякісні новоутворення шкіри включають одразу кілька онкологічних захворювань, що мають різне походження, специфічні симптоми і прогноз. Такі пухлини, як базаліома, плоскоклітинний рак шкіри та меланома діагностуються статистично частіше за інших, але трапляються і більш рідкісні варіанти. Достовірно встановити діагноз здатний тільки онколог-дерматолог.
Базаліома (базальноклітинний рак шкіри) — найпоширеніший вид раку шкіри, який розвивається з клітин епідермісу. Спочатку пухлина виглядає як невеликий рожевий вузлик, під поверхнею якого видно мережу кровоносних судин. У міру зростання новоутворення може виразкуватися і кровоточити, на поверхні з’являється без видимих причин кірка, яка може проходити, але потім з’являється знову. Найчастіше базаліома виникає на шкірі обличчя, рідше — на інших ділянках шкіри. Зазвичай хвороба розвивається повільно і не дає метастазів, тому прогноз для хворих — сприятливий, а лікування включає тільки видалення пухлини.
Плоскоклітинний рак шкіри може мати кілька клінічних варіантів, в одному випадку він може бути представлений, так само, як і базаліома, — поодиноким вузлом з виразкою, яка кровоточить, або кіркою на поверхні, виразкою, яка довго не гоїться, або локальним кератозом, що нагадує «шкірний ріг». Плоскоклітинний рак нерідко розташовується на червоній облямівці губ, відкритих ділянках шкіри, схильних до впливу ультрафіолету. Цей рак здатний до інвазивного росту і метастазування — тобто проникає в глибокі шари шкіри і з потоком крові переноситися по тілу до інших органів і тканин.
Меланома — пухлина, яка розвивається з пігментованих клітин шкіри — меланоцитів. Як правило, розвивається на місці родимок, що являють собою скупчення пігменту або, з’являється самостійно.
При прогресуванні меланома схильна до швидкого агресивного росту і здатна утворювати метастази (віддалені пухлини). Однак, до початку інвазивного росту зазвичай минає кілька років, доки меланома росте в межах епідермісу (верхнього шару шкіри) – «стадія горизонтального росту», і лікування, що полягає у видаленні пухлини, в цей момент практично повністю унеможливлює ризик формування віддалених метастазів і розвиток грізних ускладнень для життя. Саме тому так важливо стежити за зовнішнім виглядом родимок: якщо одна з них змінила форму, колір або має припухлий вигляд, почала свербіти або кровоточити, необхідно терміново звернутися до лікаря.
Навпаки, у старшій віковій групі частіше формується нодулярна або вузлова меланома, яка практично не має стадії внутрішньоепідермального росту та швидко стає інвазивною, тому дуже важливо також слідкувати за появою нових темних вузлових новоутворень на шкірі наших літніх близьких та родичів.
Людей, у яких діагностовано рак, завжди цікавить прогноз перебігу захворювання. «Лікарю, скільки я проживу?» — популярне запитання в практиці онкологів. Якщо йдеться про рак шкіри, то перспективи одужання здебільшого хороші, бо найпоширеніша пухлина — базаліома — не дає метастазів, і для її усунення достатньо невеликого хірургічного втручання. Ключовим параметром в онкології є показник виживаності. Він свідчить про те, наприклад, яка кількість хворих із даною стадією раку змогла прожити більше 5-ти років після виявлення пухлини. Так, за базаліоми показник виживання наближається до 100% незалежно від розмірів новоутворення. А за меланоми 2 стадії через 5-річний рубіж навіть за умови грамотного лікування переступає тільки 50% пацієнтів.
Методи діагностики
Лікарі, що спеціалізуються на діагностиці раку шкіри, мають вражаючий арсенал діагностичних методик, що дають змогу підтвердити або спростувати діагноз, а також класифікувати пухлину. Огляд — найочевидніший і найпростіший спосіб запідозрити наявність новоутворення. Якщо ви хвилюєтеся, що у вас розвивається рак шкіри, — покажіть незвичайну ділянку тіла лікарю. Він порівняє підозрілу родимку або виразку з іншими скупченнями пігментних клітин. Якщо будуть підстави для занепокоєння, лікар призначить додаткові методи діагностики. Для точнішої діагностики онкологи-дерматологи використовують дерматоскоп — прилад, що дає змогу розгледіти структуру новоутворення детально, у поляризованому світлі. Для остаточного підтвердження природи пухлини використовується біопсія, під час якої лікар забирає невелику ділянку тканини пацієнта з ураженої ділянки, щоб в умовах лабораторії вивчити її під мікроскопом. Ультразвук і томографія необхідні, щоб виявити можливі метастази.
Лікарі іноді кажуть, що при виявленні раку важливо не дати діагнозу «паралізувати свідомість». Інформованість про сучасні діагностичні та лікувальні можливості та співпраця з лікарями допоможуть перемогти підступну хворобу!
Як часто потрібно показуватися лікарю, щоб своєчасно виявити захворювання?
Періодичність оглядів становить 6-12 місяців.