«Дитячі» інфекції у дорослих

Содержание

Ми звикли ставитися несерйозно до так званих «дитячих інфекцій», вони можуть завдавати незручностей дитині, створювати проблеми батькам, які змушені сидіти над своїм чадом вдень і вночі, але зазвичай протікають вони легко і швидко забуваються. Однак нешкідливість таких інфекцій удавана. Вони можуть досить-таки важко протікати у дітей. У дорослих «дитячі» інфекції протікають набагато важче, частіше супроводжуються ускладненнями і можуть навіть призвести до летального результату.

Останнім часом поширеність кору, свинки, краснухи та інших інфекцій у дорослих зростає. Як не дивно, це не в останню чергу пов’язано з широким запровадженням масової вакцинації. Вона дійсно допомагає різко знизити захворюваність серед дітей, але з часом імунітет знижується, тож чимало підлітків і дорослих, які завдяки щепленню не перехворіли в дитинстві, виявляються беззахисними перед інфекцією. Тут і проявляються підступні властивості «дитячих» інфекцій. Це підтверджується спостереженнями, згідно з якими, майже половина підлітків і дорослих уже не мають у крові антитіл, які мають захищати їх від хвороби. Особливо люди схильні до інфекції в колективах — школах, профтехучилищах, ВНЗ, армії, де спалахи дитячих інфекцій одразу вражають дуже багатьох. Розглянем найрозповсюджені інфекційні захворювання. До речі, дорослим краще звернутися до інфекціоніста, у разі виявлення симптомів однієї із хвороб. В клініці «JMC» працюють фахівці вищої категорії з великим досвідом роботи. Докладніше за посиланням: https://jmc.org.ua/.

Кір

У дорослих, хворих на кір, як правило, відзначається нежить, помірний кон’юнктивіт уже з першого дня хвороби. Водночас не зустрічаються такі часті дитячі симптоми, як катаральна ангіна, одутлість обличчя, а зміни в зіві обмежуються лише почервонінням задньої стінки глотки. На відміну від дітей, у дорослих хворих немає грубого кашлю, утрудненого дихання, але можуть розвиватися трахеїт і бронхіт.

Тривалість катарального періоду в дорослих становить у середньому 3-4 дні, і, на відміну від дітей, характеризується поступовістю виникнення та розвитку симптомів із наростанням протягом усього періоду. Період висипання зберігає характерні особливості — етапність прояву, з розповсюдженням від обличчя на тулуб і кінцівки, та перехід у пігментацію. Висип типовий для кору, яскраві плями з тенденцією до злиття. Триває, як правило, 1-1,5 тижні. Важкі форми кору в дорослих спостерігаються частіше (особливо в осіб старше 70 років). У кожного п’ятого можуть виникнути ускладнення — найчастіше це синусити, отити, рідше менінгіти, пневмонія.

Захворювання на кір під час вагітності серйозно підвищує ризик несприятливого результату, проявами якого можуть бути передчасні пологи, підвищення ймовірності спонтанних абортів і низької маси тіла при народженні.

Епідемічний паротит (свинка)

Масова вакцинація проти свинки призвела до певних змін у характері поширення цього захворювання. Якщо раніше на нього хворіли здебільшого діти віком 3-6 років, то в останні десятиліття відбулося значне «подорослішання» інфекції. Діти 3-6 років хворіють порівняно рідко, а от захворюваність серед школярів зросла в 14 разів. Зараз школярі — це майже дві третини всіх захворілих, а третина, що залишилася, припадає саме на дорослих. При цьому серед тих, кого раніше прищепили від свинки, реєструються важчі форми інфекції.

Наразі понад 30% дорослого населення не має імунітету проти цього «дитячого» захворювання. Нерідкі спалахи інфекції в закритих колективах. У дорослих перебіг захворювання не сильно відрізняється від класичної форми. Хвороба характеризується гострим початком з підвищенням температури тіла до 38-40°С, з появою ознак загальної інтоксикації, тягнучого болю і відчуття напруження в привушній ділянці, шуму у вухах, у більшості відмічають двостороннє ураження привушних слинних залоз. Протягом 4-5 днів ураження досягає максимуму і зникає ще через 7-10 днів.

Для дорослих характерне часте залучення до процесу нервової системи, що свідчить про тяжкість захворювання. Провідне місце посідає орхіт, тобто запалення яєчок, яке реєструється у третини всіх хворих чоловіків, а це загрожує майбутнім безпліддям. Нерідко уражається підшлункова залоза, що проявляється болями в животі, нудотою, блювотою. Приблизно в 4% випадках (а це багато) розвивається менінгіт.

У зв’язку зі зростанням захворюваності на епідемічний паротит, наказом МОЗ запроваджено вакцинацію (або для раніше одноразово щеплених — ревакцинацію) школярів і студентів 1-2 курсів середніх і вищих навчальних закладів, які не хворіли на епідемічний паротит. В Україні до календаря профілактичних щеплень включено ревакцинацію проти паротиту школярів 9-10 класів, які не отримали її в шестирічному віці.

Краснуха

Захворювання широко поширене як у дітей, так і в дорослих. Серед усіх захворілих понад 80% становлять діти, переважно віком від 3 до 7 років. Однак останніми роками до епідемічного процесу активно залучаються дорослі, частка яких у загальній структурі захворілих щороку становить близько 15%. Щорічно хворіє близько 100 тисяч підлітків і молодих людей. Захворюваність на краснуху схильна до періодичних підйомів, і її рівень підвищується через кожні 3-5 років з подальшим зниженням. На спаді захворюваності на краснуху хворіють, як правило, тільки діти, тоді як у період епідемічного підйому зростає кількість хворих серед дорослих.

Краснуху прийнято вважати легким захворюванням. Однак таке визначення справедливе для перебігу цієї інфекції у дітей. Захворювання у дорослих людей характеризується важчим перебігом, нерідко протікає з тривалою лихоманкою, ураженням суглобів і внутрішніх органів. З ускладнень для дорослих більш характерні артралгії (біль у суглобах) і артрити (запалення суглобів), які розвиваються у 3 з 4 хворих, особливо у жінок. Особливу проблему створює вроджена краснуха.

Загалом, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, краснуха щорічно калічить близько 300 тисяч дітей. Відомо, що в разі інфікування жінки на першому тижні вагітності ураження плода виникає у 80% випадків, на 2-4-му тижні — у 60%, на 5-8-му тижні — у 30% і на 9-12-му тижні — у 10%. У разі інфікування на пізніших термінах вірогідність того, що розвинуться вади плода, знижується, проте навіть на 5 місяці ще існує небезпека для 1 із 10 дітей.

Для вродженої краснухи характерна тріада аномалій розвитку: катаракта, вади серця і глухота. Однак можливі також наслідки у вигляді порушень з боку крові (гемолітичної анемії, тромбоцитопенії), запалення легень, низької маси тіла і маленького зросту при народженні. Несприятливий вплив краснухи на плід проявляється також спонтанними абортами (30%), мертвонародженням (20%), смертю в перший місяць життя (20 відсотків). Вроджена краснуха є причиною смерті у 20% випадків від числа всіх померлих від внутрішньоутробних інфекцій.

Вітряна віспа

Вітряна віспа зазвичай розвивається у дітей, проте вона може виникати і в дорослих, і, як у випадку з іншими дитячими інфекціями, протікає вона важче і часто призводить до смерті людини. Хоча дорослих вітряна віспа вражає приблизно у 2% випадків, саме вони дають 25-50% смертей від цієї хвороби. За даними деяких авторів, серед хворих переважають чоловіки, переважно у віці 18-23 років.

Симптоми у дорослих особливо не відрізняються від дитячих, але протікає хвороба набагато важче. Більш ніж у 80% випадків відзначається середньотяжкий перебіг хвороби, а 8% — тяжкий. В окремих випадках реєструються летальні випадки. Хвороба у дорослих зазвичай розвивається гостро з підвищення температури тіла (до 39-40°С), гострим нездужанням, слабкістю, головним болем. Характер висипання досить типовий, але характеризується рясністю. Для дорослих характерне збільшення лімфатичних вузлів, яке у дітей зустрічається рідко.

Важкий, з подальшими ускладненнями, перебіг вітряної віспи спостерігається в будь-якому віці та не завжди пов’язаний із наявністю інших захворювань, але водночас найтяжчий перебіг хвороби частіше спостерігається в осіб, що страждають від хвороб крові, важких вроджених патологій, а також у літніх людей.

Ще однією проблемою, пов’язаною з активністю вірусу вітряної віспи в дорослих є інше захворювання — оперізувальний лишай. І те, й інше захворювання викликається одним із типів вірусу герпес. Під час перенесеної вітряної віспи вірус потрапляє в клітини нервів, і з цього моменту інфекція ніби завмирає, чекаючи на ослаблення імунної системи. Відновлення активності вірусу в нервовій системі, спричинене падінням інтенсивності імунітету до збудника в зрілому і літньому віці, призводить до оперізувального лишаю, який характеризується інтенсивним болючим свербінням у місці характерного висипання, що охоплює кілька ділянок тіла по ходу нервів. Свербежу передує інтенсивний біль в уражених ділянках. Ураження на шкірі минають протягом 3-5 днів (іноді — до місяця), а саме захворювання триває 10-15 днів.

Кашлюк

Кашлюк — мабуть, єдина з «дитячих» інфекцій, яка менш страшна для дорослої людини, ніж для дитини. На кашлюк хворіють і діти, і дорослі, проте відрізнити інфекцію в останніх вдається досить рідко. За даними статистики, частка пацієнтів, старших за 15 років, серед хворих на кашлюк становить 5-12%. Імовірно, серед дорослих кашлюк трапляється частіше, але часто не виявляється і не реєструється, оскільки протікає без характерних судомних нападів. Під час обстеження осіб із наполегливим тривалим кашлем у 20-26% виявляється кашлюкова інфекція на підставі виявлення антитіл у крові.

У дорослих захворювання протікає без нападів судомного кашлю, проявляється тривалим бронхітом. Температура тіла, як правило, залишається нормальною, а загальне самопочуття задовільне.

Related posts